Wstęp

Gotowanie jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych przez nas w naszym codziennym życiu. Czasami mamy na to zupełnie mało czasu i zadowalamy się jakimś daniem na szybko w postaci na przykład smażonej kiełbasy z dodatkiem pomidorów z cebulką, czasem mamy na to czasu zdecydowanie więcej - jak chociażby w weekendy czy inne wolne od pracy dni. Każdy z nas ma różne podejście do gotowania - jedni lubią je mniej, inni bardziej. Dla jednych nie stanowi absolutnie najmniejszego problemu przygotowywanie fajnych posiłków codziennie, a są także i tacy, którzy jakiekolwiek gotowanie maja w bardzo głębokim poważaniu i wolą zjeść na mieście, a nie sterczeć przy garach.

Tag: dietetyczne

Leczenie dietetyczne dla osób cierpiących na choroby nerek

Leczenie dietetyczne dla osób cierpiących na choroby nerek Jest wiele chorób które mogą dotknąć nasze nerki. Jest to na przykład kamica nerkowa, przewlekła niewydolność nerek czy na przykład zespół nerczycowy. Każda z nich bardzo bolesna, każda niebezpieczna i wymagająca leczenia. Cierpiący na taką chorobę muszą nie tylko poddać się leczeniu ale również zacząć stosować dietę. Jakie ograniczenia żywieniowe mają osoby cierpiące na choroby związane z nerkami ? Czego nie mogą a co powinni spożywać? Na pewno w każdej z tych chorób ważne jest aby spożywać dużą ilość płynów na dobę, nawet trzy do trzech i pół litra. Jak powinien wyglądać jadłospis osoby chorej na zespół nerczycowy? Leczenie dietetyczne chorego polega przede wszystkim na podawaniu większej ilości białka. W większej części powinno być to białko pochodzenia zwierzęcego. Ważna kwestią jest aby w takiej diecie ograniczyć spożywanie soli kuchennej do minimum. Ważnym jest również aby unikać spożywania nadmiernej ilości tłuszczów. Co natomiast jeśli cierpimy na niewydolność nerek? W takim menu natomiast, powinniśmy zdecydowanie ograniczyć ilość białka. Ważną rolę odgrywa również spożywanie dużej ilości płynów. Jeśli chodzi o kamice nerkową to wyróżniamy jej trzy odmiany i w każdej z tych odmian jadłospis chorego będzie się różnił. Na przykład w kamicy szczawianowej należy unikać takich pokarmów które zawierają kwas szczawiowy czyli na przykład szpinaku, szczawiu, czekolady czy mocnej herbaty. Natomiast jeśli chodzi o kamice wapniową należy zwrócić uwagę na produkty które zawierają dużą ilość wapnia. Takie produkty są zabronione. Wymaga się również ograniczenia węglowodanów czyli zwłaszcza słodyczy które zawierają ich bardzo dużo. Jak widać więc, do każdej choroby dotyczącej nerek należy mieć inne podejście. Każda z nich wymaga i zabrania czego innego. Jedyne co łączy te diety to spożywanie dużej ilości płynów.

O nas

Są także i tacy ludzie, którzy - owszem - lubią gotować i naprawdę potrafią to robić, aczkolwiek nie znoszą robić tego na co dzień. Sami o sobie mówią, że muszą mieć po prostu natchnienie do gotowania, bo inaczej nic z tego nie będzie. Gotujemy głównie dlatego, że musimy jeść, ale także i dlatego, że bardzo lubimy jeść dobre rzeczy.