Wstęp

Gotowanie jest jedną z podstawowych czynności wykonywanych przez nas w naszym codziennym życiu. Czasami mamy na to zupełnie mało czasu i zadowalamy się jakimś daniem na szybko w postaci na przykład smażonej kiełbasy z dodatkiem pomidorów z cebulką, czasem mamy na to czasu zdecydowanie więcej - jak chociażby w weekendy czy inne wolne od pracy dni. Każdy z nas ma różne podejście do gotowania - jedni lubią je mniej, inni bardziej. Dla jednych nie stanowi absolutnie najmniejszego problemu przygotowywanie fajnych posiłków codziennie, a są także i tacy, którzy jakiekolwiek gotowanie maja w bardzo głębokim poważaniu i wolą zjeść na mieście, a nie sterczeć przy garach. pożyczki pozabankowe online http://www.log-system.pl pożyczka bez zaświadczeń

Kategoria: Gotowanie

Produkty świeże

Produkty świeże Oczywiście, nasza kuchnia i codzienna dieta to nie tylko artykuły mrożone czy w jakikolwiek sposób już przetworzone. Nikt z nas nie umiałby chyba normalnie funkcjonować, jeśli chodzi o jedzenie naturalnie, gdyby nie korzystał z produktów świeżych. One stanowią tak naprawdę podstawę naszego codziennego wyżywienia. Takie produkty to chociażby owoce – często wykorzystywane jako chociażby dodatki do sałatek, ale najczęściej spożywane przez nas oddzielnie, jako samodzielne przekąski. Drugimi takimi artykułami są rzecz jasna warzywa – niektóre z nich możemy spożywać na surowo, inne trzeba poddać tak zwanej obróbce termicznej, bo w wersji surowej nie bardzo nadają się do jedzenia. Warzywa wykorzystujemy głównie do sałatek, chociaż nie tylko – trafiają także do zup, do sosów, urozmaicamy nimi smak mięsa, jemy je w wersji zarówno surowej, jak i gotowanej, duszonej, smażonej czy pieczonej. Do produktów świeżych zaliczmy także surowe mięsa i ryby, które odpowiednio przyrządzamy i podajemy na stół.

Gotowanie na parze

Gotowanie na parze Jeśli ktoś wybitnie dba o linię i zależy mu również na zdrowiu, decyduje się na spożywanie potraw gotowanych na parze. Dietetycy i inni specjaliści od spraw odżywiania się jednym, wspólnym głosem mówią, że posiłki przyrządzane w taki właśnie sposób są niezwykle zdrowe, ponieważ gotowane na parze produkty nie tracą swoich właściwości odżywczych, a jeśli już – to naprawdę w minimalnym stopniu. Dyskutowałabym tutaj o rzeczywistych walorach smakowych takich potraw – wychodzę bowiem z założenia, że jedzenie ma nie tylko być zdrowe, ono ma przede wszystkim smakować. No ale o gustach, jak wiadomo, się nie dyskutuje. Do gotowania na parze służą specjalne garnki. Można również użyć specjalnych nakładek na garnki tradycyjne. Cała sztuka polega na tym, aby produktu nie wsadzać do wody. Na parze gotuje się przede wszystkim warzywa, ale także mięso – najlepiej rzecz jasna drobiowe, bo jest same w sobie miękkie – i ryby. Takie warzywa bądź mięsa i ryby są także znakomitym dodatkiem do dań tradycyjnych.

Piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa Piramida żywieniowa została opracowana po to, aby ułatwić nam codzienne planowanie naszego jadłospisu. Piramida ta określa w jakich porcjach powinniśmy spożywać dane produkty. Jeśli dostosujemy się do zaleceń zawartych w piramidzie żywieniowej możemy powiedzieć, że nasza dieta jest właściwa, bogata w odpowiednie składniki odżywcze. Ważne jest, co zaznaczone zostało właśnie w piramidzie że aby dostarczyć naszemu organizmowi tej odpowiedniej dawki niezbędnych składników jest urozmaicona dieta. Racjonalne odżywianie właśnie na tym polega – na różnorodności spożywanych pokarmów. Piramida ta została opracowana przez specjalistów którzy dla każdej z grup wiekowych zalecają inna dawkę spożycia kalorii. I tak, dla osób starszych opcjonalna dawka kalorii wynosi od 1600 kalorii dziennie; ta dawka dotyczy również kobiet średnio aktywnych fizycznie, prowadzących siedzący tryb życia. Dzieci natomiast powinny spożywać 2200 kalorii dziennie. Do tej dawki powinny dostosować się również dojrzewających kobiet oraz kobiety uprawiające aktywność fizyczną oraz mężczyźni prowadzący siedzący tryb życia. Natomiast 2800 to liczba kalorii dla mężczyzn aktywnych, nastolatków oraz kobiet które prowadzą bardzo aktywny tryb życia. Na samym szczycie piramidy znajdują się te produkty które koniecznie powinniśmy ograniczać w swoim codziennym jadłospisie- są to tłuszcze, oleje i słodycze. Na samym dole natomiast są produkty których powinniśmy spożywać jak najwięcej czyli – chleb, ryż, płatki czy makaron. Pomiędzy są jeszcze dwa piętra. Piętro drugie określa spożywanie produktów mlecznych(2-3 porcje) oraz spożycie mięsa, ryb, jaj orzechów (2-3 porcje). Piętro trzecie dotyczy warzyw( 3-5 porcji) i owoców (2-4 porcji).

Zdrowa, przemyślana dieta

Zdrowa, przemyślana dieta Jak powinna wyglądać zdrowa dieta? Dieta dzięki które będziemy czuć się lepiej, zdrowiej? Przede wszystkim powinna być przemyślana. W diecie nie chodzi o to aby się głodzić czy niedojadać. Dieta ma być pełnowartościowa. Ma dostarczać naszemu organizmowi potrzebnych witamin i minerałów. Bardzo ważnym jest aby dostarczyć je naszemu organizmowi gdyż ich niedobór może prowadzić do poważnych schorzeń. Co ciekawe, nasz organizm potrzebuje ponad czterdziestu składników aby nasze tkanki prawidłowo funkcjonowały, do produkcji energii. Nasza dieta powinna być przede wszystkim urozmaicona aby dostarczyć organizmowi wszystkiego co potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. Muszą się więc w niej znaleźć odpowiednia ilość kalorii czy białka. Ważne też aby w naszej codziennej diecie ograniczyć spożywanie tłuszczu. Przede wszystkim należy unikać tłuszczów nasyconych. Ważne też aby nasza dieta była bogata w owoce i warzywa. Zawierają one węglowodany złożone a właśnie to z nich powinna pochodzić ponad połowa dziennego spożycia kalorii. Warzywa i owoce zawierają również niewiele tłuszczu co ważne jest w codziennej diecie. Nie od dziś wiadomo również że cukier nie jest naszym sprzymierzeńcem dlatego też należy ograniczyć go w naszej codziennej diecie. Obok cukru należy również ograniczyć spożycie soli. Warto również zamienić zwykłą sól kuchenną na sól morską. W zdrowej diecie należy również ograniczyć spożywanie alkoholu. Dostarcza on nam tylko pustych kalorii nie wnosząc nic dobrego. Podsumowując, zdrowa dieta to przede wszystkim ograniczenie produktów zawierających tłuszcz, cukier, sól i białko.

O nas

Są także i tacy ludzie, którzy - owszem - lubią gotować i naprawdę potrafią to robić, aczkolwiek nie znoszą robić tego na co dzień. Sami o sobie mówią, że muszą mieć po prostu natchnienie do gotowania, bo inaczej nic z tego nie będzie. Gotujemy głównie dlatego, że musimy jeść, ale także i dlatego, że bardzo lubimy jeść dobre rzeczy.